Antakya Hakkında

zahter çayı ve kahvaltılık zahter nasıl yapılır?

Zahter Çayı Nasıl Yapılır?

Zahter ile Çay Yapılışı: 1 Fincan kaynamış sıcak suyun içerisine 1 çay kaşığı zahter eklenir ve demlenmeye bırakılır. Çok uzun süre demlenmesine gerek yoktur hemen süzebilirsiniz. Dilerseniz bir çay süzgecinin içine zahter tanelerini koyup bardağın üzerine koyun ve sıcak suyu üzerinden akıtarak bardağa koyun. Limon veya şeker ile zahter çayını tatlandırabilirsiniz. Çok uzun süre demlendiğinde içerisinde ki yararlı yağlar uçarak zahterin faydasını azaltmaktadır.

Kahvaltılık Zahter Nasıl Hazırlanır?

KAHVALTIDA ZAHTER: Kahvaltılık zahterin içerisine kavrulmuş nohut, leblebi, menengiç, kavun ve karpuz çekirdeği, rezene, küzbara, buğday, kimyon, sumak, susam, biber ve tuz baharatları ilave edilir. İçeriği oldukça zengin olan kahvaltılık zahterin lezzeti de bir o kadar zengindir. Dilerseniz bu malzemelerden istediğinizi ilave edebilir, dilerseniz de zahteri hiç bir şey karıştırmadan direk olarak kahvaltılarda tüketebilirsiniz. Hazırlanılan bu toz karışım kahvaltılarda zeytinyağı ile birlikte enfes bir lezzet ortaya çıkarır. Bir kaseye  kahvaltılık toz zahter bir kasenin içerisine ise zeytinyağı konulur. Ekmek ilk olarak zeytinyağına batırılır ardından zahtere batırılarak yenilir.
Dipnot: Zahter bitkisini hamilelerin ve guatr problemi olanların kullanması tavsiye edilmez. Böyle durumlarda zahter otunun doktor izninde kullanılmasını öneririz.

Back to list