Antakya Hakkında

kırma yeşil zeytin nasıl yapılır

Evde çeşitli yöntemler kullanarak yeşil zeytin yapabilirsiniz. Artık çoğu semt pazarında taze zeytin satılıyor. Şanslıysanız ağaçtan topladığınız, yahut pazardan aldığınız taze zeytinlerle gönül rahatlığıyla yiyebileceğiniz, temiz, sağlıklı zeytinler kurabilirsiniz. Üstelik kendi hazırladığınız bu zeytinleri yemenin keyfi bir başka olacaktır.
Yeşil zeytin 3 biçimde hazırlanabilir. Kırma, çizme veya bütün olarak saklanabilir. Kırma zeytin, hasat zamanında ilk olgunlaşmaya başlayan yeşil zeytinlerle yapılır. Kararmamış zeytinlerle yapılan, en çabuk yeme olgunluğuna ulaşan ve de en kısa süre dayanan zeytindir.

  1. Yeşil renkli, henüz kızarmamış ufak, sert zeytinlerin ezik ve çürük olanlarını ayıklayın,
  2. Seçtiğiniz zeytinleri ezmeden dikkatli bir biçimde iyice yıkayın, varsa yapraklarını ve saplarını ayıklayın,
  3. Yıkayıp ayıkladığınız zeytinleri, sert bir zemin üzerinde (büyük bir kesme tahtası olabilir) temiz oval bir taş, tahta tokmak veya altı hafif bombeli olan cam bir şişe kullanarak çekirdeklerini ezmeden sadece etli kısımlarını çatlatacak şekilde mümkünse tek vuruşta birer birer kırın,
  4. Zeytinleri kırarken, kırılan zeytinlerin hareket edip kaçmasını ve etrafa yağ sıçratmasını engelleyecek soda şişesi gibi altı bombeli cam bir şişe kullanabilirsiniz.
  5. Kırılan zeytinleri kararmaması için tuzlu su dolu bir kaba veya bidona koyun,
  6. Kırma işlemi tamamlanınca zeytinleri bu ilk suyuyla beraber kavanozlara aktarın,
  7. Zeytinleri 1-2 seferde bitirebileceğiniz küçük cam kavanozlarda yaparsanız hava almayacağı için yumuşamadan daha uzun süre dayanır. 
  8. Zeytini uzun süre saklamak için tuz ayarı iyi yapılmalıdır. yumurta ayarı tuz en idealidir.
  9. yumurta ayarı tuz: bir kaba su dökün ve tuz ekleyip iyice karıştırın.içerine pişmemiş yumurta attığınızda yumurta suyun yüzeyine çıkıyorsa tuz miktarı yeterlidir.
Back to list