Blog Yazıları

KURU İNCİRİN FAYDALARI

Kuru İncirin Faydaları

 
İncir , Arabistan kökenli bir meyve olup, en  iyi yetişme alanı olarak yazların sıcak ve kuru kışların ise serin ve yağışlı olduğu bölgelerde yetişir. Ülkemizde de Ege bölgesinde bolca yetişmektedir.  İnciri bir meyve olarak biliriz. Aslında incir, yapraklı bir çiçektir, tohumları ise meyvesidir.  Yaprağı ve meyvesi yüksek değerli bir besin kaynağıdır. Ayrıca kuru incir günlük yaşamınızda alamadığınız birçok besinin sağlıklı bir şekilde vücudunuza girmesini sağlar.

Kuru İncirin Faydaları


Yarım kase kuru incir 7,3 gram lif barındırır. Eğer bir diyet programı içinde iseniz kuru incirin yüksek oranda lif barındırması kronik rahatsızlıklarınıza iyi gelecektir.  Bu lifler kalp hastalıklarına ve diyabete birebir doğal bir çözümdür. Kuru incir lifleri hem çözünebilen hem de çözünemeyen liflerdir. Çözünebilen lifler, sindirim siteminizi rahatlatır ve kan şekerinizi düzenler. Ayrıca kolesterolünüzün kontrollü bir şekilde düşmesine yardımcı olur.  Çözünemeyen lifleri ise, bağırsaklar ile vücuttan atılır. Yapılan araştırmalara göre sağlıklı bir kadın günde 25 gram, yetişkin bir erkek ise 38 gram  lif tüketmelidir. Yani küçük bir kase kuru incir 1 kadının günlük lif ihtiyacını karşılayacaktır.
 
Kuru incir diğer meyvelere nazaran biraz daha fazla kalsiyum içerir. Yarım kase kuru incirde yaklaşık olarak 121 mg kalsiyum bulunur.   Yani günde yarım kase kuru incir yemek, kemik gelişiminize yardımcı olacağı gibi östropoz (kemik erimesi) tedavisine de yardımcı olacaktır.  Hemen unutmadan belirtelim ki, yetişkin bir insan günlük 1000-1200 mg kalsiyum almalıdır.  Yani yarım kase kuru incir, günlük kalsiyum ihtiyacınızın % 12 sini karşılar. Yarım kase kuru incir aynı zamanda 507 mg potasyum içerir. Potasyum kan basıncının dengelenmesini sağlar.  ABD kalp sağlığı merkezine göre günlük 4700 mg potasyumu doğal besinlerden elde etmeliyiz.. Yani yarım kase kuru incir, günlük potasyum ihtiyacımızın %10 una eşdeğerdir.
 

Kuru İncirin Faydaları

 • Zengin antioksidan vitaminler ve mineraller sayesinde kuvvetli bir bağışıklık sistemine sahip olursunuz.
 • Yüksek potasyum ve magnezyum sayesinde kan şekerinizi düzenler.
 • Antioksidanlar kalp hastalıklarına yakalanma riskinizi düşürür.
 • Cildi korur ve besler. Cildinizin genç ve sağlıklı kalmasını sağlar.
 • Göz hastalıklarına karşı gözü korur.
 • Yüksek kalsiyum ve magnezyum sayesinde kemiklerinizin kuvvetlenmesine yardımcı olur.
 • İçindeki lifler sayesinde bağırsaklarınız düzenli çalışır ve sindirim kolaylaşır
 • Lifli yapısı sayesinde açlık seviyenizi kontrol altında tutarakkilo kontrolü sağlar.
 • Antioksidan özelliği ile kanserli hücrelerle savaşır.
 • Prostata iyi gelir.
 • Yüksek potasyum sayesinde kan basıncını düzenler, yüksek tansiyonun bilinen doğal çarelerindendir.

 

Back to list